Elefanter, næsehorn og tigre flygter fra oversvømmelser i Indien. Hundredevis af store pattedyr er allerede druknet.
Usædvanlige, store regnmængder er skyld i store oversvømmelser langs den indiske flod Bramhaputra. Den øgede vandstand er så voldsom, at floden er gået over sine breder og har oversvømmet både skove, landbrugsjord og byer i det nordlige Indien. Her har vandet også nået et farligt niveau i Kaziranga nationalparken som er hjem for både tigere, elefanter, næsehorn og mange andre arter.
Flygter i armene på krybskytter
I takt med at vandet stiger flygter mange af dyrene væk fra sikkerheden i nationalparken mod højere beliggende steder. Men for at komme i sikkerhed for vandmasserne er dyrene tvunget til at krydse en større vej og når de først kommer frem er mange af dyrene i højrisiko for at blive skudt af krybskytter.
Der er allerede omkommet mindst 14 næsehorn, 1 elefant samt mere end 500 hjorte. En del af dyrere er omkommet udenfor nationalparken.
/MR
Kilde: Wildlife extra.com